Trainee Affairs Committee

The Trainee Affairs Committee is concerned with planning and coordination of those SSR activities that focus on trainee development. The Committee is made up of trainee members, faculty advisors, and two trainee-elected Trainee Representatives who serve on the Board of Directors as ex officio members and who are responsible for channeling the concerns and viewpoints of the Trainee Membership to the Board. Among the activities that fall within the scope of the Trainee Affairs Committee are the Trainee Forum, distribution of travel awards, placement service, and the Trainee–Mentor Luncheon at the Annual Meeting.

For more information, please visit the ​Trainee Affairs web page.

2016–2017 Members

Patrick R. Hannon (Senior Trainee Representative)
Jitu George (Junior Trainee Representative)

Francesca Duncan (Advisor)
Zelianne Craig (Advisor)
Aileen Keating (Advisor)

Trainee Volunteer Subcommittee

Erica Schoeller (Chair)
Pei-Chih Lee (Co-Chair)

Trainee Members of Other Committees

Hannah Brown (Awards)
Hayley Furlong (Awards)
Jill Bennett (Bylaws)
Saniya Rattan (Bylaws)
John Schjenken (Development)
Clotilde Maurice (Development)
Shavahn Loux (Diversity)
Gauthier Schang (Diversity)
Birendra Mishra (Future Meetings)
Shrey Patel (Heritage)
Amanda Patterson (Heritage)
Rajini Sreenivasan (Membership)
Fei Zhao (Membership)
Jane Fenelon (Nominating)
Jackson Nteeba (Nominating)
Malavika Adur (Program)
Shuo Xiao (Program)
Amy Winship (Public Affairs)
C.Q. Zhou (Public Affairs)
Miranda Bernhardt (Publications)
Douglas Gibson (Publications)

Resources

Former Trainee Representatives

Term Representatives
2016–2017 Patrick R. Hannon Jitu George
2015–2016 Jenna Haverfield Patrick R. Hannon
2014–2015 Annie Newell-Fugate Jenna Haverfield
2013–2014 Anthony McNeel Annie Newell-Fugate
2012–2013 Zelieann Craig Anthony McNeel
2011–2012 Tracy M. Clement Zelieann Craig
2010–2011 Denise Archambeault Tracy M. Clement
2009–2010 Chrissy Cochran Denise Archambeault
2008–2009 Rebecca Bott Chrissy Cochran
2007–2008 Rita Vassena Rebecca Bott
2006–2007 O.U. Bolden-Tiller Rita Vassena
2005–2006 K. Barnett O.U. Bolden-Tiller
2004–2005 U. Salli K. Barnett
2003–2004 J.M. Bowen-Shauver U. Salli
2002–2003 K. Thompson J.M. Bowen-Shauver
2001–2002 L. Clamon K. Thompson
2000–2001 L. Howell-Skalla L. Clamon
1999–2000 C.L. Chaffin L. Howell-Skalla
1998–1999 A.L. Way C.L. Chaffin
1997–1998 C. Morrey A.L. Way
1996–1997 L. Janulis C. Morrey
1995–1996 T. Goetz L. Janulis
1994–1995 J.A. Flaws T. Goetz
1993–1994 J. Manning J.A. Flaws
1992–1993 S. Moenter J. Manning
1991–1992 C. Nolan S. Moenter
1990–1991 T. McShane C. Nolan
1989–1990 J. Lamsa T. McShane
1988–1989 A.M. Miller J. Lamsa
1987–1988 J.H. Killen A.M. Miller
1986–1987 D. Kettleberger J.H. Killen
1985–1986 S.S. Palmer D. Kettleberger
1984–1985 D.H. Canney S.S. Palmer
1983–1984 T.L. Anderson D.H. Canney
1982–1983 P.J. Thomford T.L. Anderson
1981–1982 D.L. Vincent P.J. Thomford
1979–1980 J.Y. Browning D.R. Deaver
1978–1979 W.B. Wehrenberg J.Y. Browning
1977–1978 S. Silavin W.B. Wehrenberg
1976–1977 H.E. Grotjan S. Silavin
M T W T F S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31