Board of Directors

Former Directors & Trainee Representatives of the Society

Term

Directors

Trainee Representatives

2017–2019 O. Bolden-Tiller S. Kimmins G.A. Johnson D. Russell J. Jorgenson M. Ward Erica Schoeller Ashley George
2017–2018 R.A. Nowak J.D. Hennebold S. Kimmins G.A. Johnson J. Jorgenson M. Ward Jitu W. George Erica Schoeller
2016–2017 L.K. Christenson K.H. Moley R.A. Nowak J.D. Hennebold S. Kimmins G.A. Johnson Patrick R. Hannon Jitu W. George
2015–2016 M.J. Soares K.L. Loveland L.K. Christenson K.H. Moley R.A. Nowak J.D. Hennebold Jenna T. Haverfield Patrick R. Hannon
2014–2015 W.E. Thompson B. Tsang M.J. Soares K.L. Loveland L.K. Christenson K.H. Moley Annie Newell-Fugate Jenna T. Haverfield
2013–2014 J.A. Flaws J.R. McCarrey W.E. Thompson B. Tsang M.J. Soares K.L. Loveland Anthony K. McNeel Annie Newell-Fugate
2012–2013 B. Capel F. DeMayo J.A. Flaws J.R. McCarrey T.E. Spencer B. Tsang Zelieann Craig Anthony K. McNeel
2011–2012 T.E. Curry, Jr. P.A. Hunt B. Capel J.R. McCarrey J.A. Flaws T.E. Spencer Tracy M. Clement Zelieann Craig
2010–2011 J. Findlay T. Woodruff T.E. Curry, Jr. P.A. Hunt B. Capel J.R. McCarrey Denise Archambeault Tracy M. Clement
2009–2010 J. Bailey J. Evans J. Findlay T. Woodruff T.E. Curry, Jr. P.A. Hunt Chrissy Cochran Denise Archambeault
2008–2009 M. Conti R.D. Koos J. Bailey J. Evans J. Findlay T. Woodruff Rebecca Bott Chrissy Cochran
2007–2008 B.C. Vanderhyden M.B. Zelinski M. Conti R.D. Koos J. Bailey J. Evans Rita Vassena Rebecca Bott
2006–2007 A.R. La Barbera J.H. Nilson B.C. Vanderhyden M.B. Zelinski M. Conti R.D. Koos O.U. Bolden-Tiller Rita Vassena
2005–2006 P.B. Hoyer M.C. Wiltbank A.R. La Barbera J.H. Nilson B.C. Vanderhyden M.B. Zelinski K. Barnett O.U. Bolden-Tiller
2004–2005 E.M. Eddy S.S. Suarez P.B. Hoyer M.C. Wiltbank A.R. La Barbera J.H. Nilson U. Salli K. Barnett
2003–2004 M.A. Handel R.M. Schultz E.M. Eddy S.S. Suarez P.B. Hoyer M.C. Wiltbank J.M. Bowen-Shauver U. Salli
2002–2003 E.Y. Adashi R.C. Burghardt M.A. Handel R.M. Schultz E.M. Eddy S.S. Suarez K. Thompson J.M. Bowen-Shauver
2001–2002 A.T. Fazleabas D.M. Stocco E.Y. Adashi R.C. Burghardt M.A. Handel R.M. Schultz L. Clamon K. Thompson
2000–2001 H.R. Behrman D.L. Foster A.T. Fazleabas D.M. Stocco E.Y. Adashi R.C. Burghardt L. Howell-Skalla L. Clamon
1999–2000 E.D. Albrecht G. Gibori H.R. Behrman D.L. Foster A.T. Fazleabas D.M. Stocco C.L. Chaffin L. Howell-Skalla
1998–1999 J.F. Roser W.W. Thatcher E.D. Albrecht G. Gibori H.R. Behrman D.L. Foster A.L. Way C.L. Chaffin
1997–1998 P.C.K. Leung J.L. Pate J.F. Roser W.W. Thatcher E.D. Albrecht G. Gibori C. Morrey A.L. Way
1996–1997 B. Sanborn B.R. Zirkin P.C.K. Leung J.L. Pate J.F. Roser W.W. Thatcher L. Janulis C. Morrey
1995–1996 S. Perreault Darney R.M. Roberts B. Sanborn B.R. Zirkin P.C.K. Leung J.L. Pate T. Goetz L. Janulis
1994–1995 J.J. Eppig F. Stormshak S. Perreault Darney R.M. Roberts B. Sanborn B.R. Zirkin J.A. Flaws T. Goetz
1993–1994 R. Hammerstedt P. Wise J.J. Eppig F. Stormshak S. Perreault Darney R.M. Roberts J. Manning J.A. Flaws
1992–1993 B. Day R. Stouffer R. Hammerstedt P. Wise J.J. Eppig F. Stormshak S. Moenter J. Manning
1991–1992 M. Griswold F. Karsch B. Day R. Stouffer R. Hammerstedt P. Wise C. Nolan S. Moenter
1990–1991 A.N. Hirshfield J. Strauss III M. Griswold F. Karsch B. Day R. Stouffer T. McShane C. Nolan
1989–1990 M. Hunizker-Dunn P. Terranova A.N. Hirshfield J. Strauss III M. Griswold F. Karsch J. Lamsa T. McShane
1988–1989 B. Bavister D. Garbers M. Hunzicker-Dunn P. Terranova A.N. Hirshfield J. Strauss III A.M. Miller J. Lamsa
1987–1988 P.L. Keyes M.S. Smith B. Bavister D. Garbers M. Hunzicker-Dunn P. Terranova J.H. Killen A.M. Miller
1986–1987 J.M. Bahr T.M. Nett P.L. Keyes M.S. Smith B. Bavister D. Garbers D. Kettleberger J.H. Killen
1985–1986 F.W. Bazer J.E. Fortune J.M. Bahr T.M. Nett P.L. Keyes M.S. Smith S.S. Palmer D. Kettleberger
1984–1985 G.D. Hodgen A.H. Payne F.W. Bazer J.E. Fortune J.M. Bahr T.M. Nett D.H. Canney S.S. Palmer
1983–1984 J.H. Clark J.A. Resko G.D. Hodgen A.H. Payne F.W. Bazer J.E. Fortune T.L. Anderson D.H. Canney
1982–1983 N.J. Alexander J.S. Richards J.H. Clark J.A. Resko G.D. Hodgen A.H. Payne P.J. Thomford T.L. Anderson
1981–1982 C.W. Bardin G.L. Jackson N.J. Alexander J.S. Richards     D.L. Vincent P.J. Thomford
1980–1981 C.W. Bardin G.L. Jackson A. Bartke B. Brackett        
1979–1980 C. Channing R.A. Mead A. Bartke B. Brackett     J.Y. Browning D.R. Deaver
1978–1979 H.G. Spies E.K. Inskeep C. Channing R.A. Mead     W.B.Wehrenberg J.Y. Browning
1977–1978 R.H. Foote L.L. Ewing H.G. Spies E.K. Inskeep     S. Silavin W.B. Wehrenberg
1976–1977 R.H. Foote L.L. Ewing A.R. Midgley M-C. Orgebin-Crist     H.E. Grotjan S. Silavin
1975–1976 N.B. Schwartz H.H. Brinkley A.R. Midgley M-C. Orgebin-Crist        
1974–1975 D.T. Armstrong P.J. Dziuk N.B. Schwartz H.H. Brinkley        
1973–1974 M.A. Orsini L. Mastroianni D.T. Armstrong P.J. Dziuk        
1972–1973 C.A. Barraclough W. Hansel M.A. Orsini L. Mastroianni        
1971–1972 D.W. Bishop W.D. Odell C.A. Barraclough W. Hansel        
1970–1971 M.X. Zarrow C.H. Sawyer W.D. Odell D.W. Bishop        
1969–1970 T.H. Clewe C.H. Sawyer S.J. Segal M.X. Zarrow        
1968–1969 R.P. Amann T.H. Clewe S.J. Segal W.L. Williams        
1967–1968 M.X. Zarrow R.P. Amann W.L. Williams L.L. Ewing